Rýžový nákyp od babičky
Moje letní prázdniny začínali každý rok pobytem u babičky. Už cestou k ní jsem přemýšlela co budeme spolu vařit, které recepty přeložíme z časopisu Burda a co si ušijeme a o čem je nutné si popovídat. Babička věděla čím potěší mé chuťové buňky a už ve dveřích stála a v rukou držela spodní díl od remosky ve kterém byl právě dopečený rýžový nákyp. Milovala jsem ho a miluji jej dodnes. Vím, že tenhle pokrm má mnoho odpůrců, vlastně neznám ve svém okolí nikoho kdo rýžový nákyp připravuje a pak ho dokonce sní. Ale tenhle recept sem patří a patřit bude. Babička už s námi není ale recept zůstal a vzpomínky navždy zůstanou 💋.
Jestli máte rádi rýži na sladko vyzkoušejte právě nákyp a dejte do něj ovoce podle Vašich chutí.
Je skvělý s kompotovanými švestkami i meruňkami. Také mu můžete udělat sněhovou čepici.
Tu jsem vynechala a bílky vložila do rýžové náplně. Zapečený sníh do druhého dne většinou zvodnatí a já mám v plánu jíst tuhle dobrotu aspoň 3 dny.
Protože nemám pekáček střední velikosti upekla jsem nákyp ve větší formě na koláč (průměr 30 cm) a kupodivu náplň se do něj vešla přesně do poslední kapky. Babiččin nákyp není suchý ale vláčný jako peřinka, při jeho přípravě pochopíte proč tomu tak je.
300g kulatozrnné rýže (povede se ale i z rýže Arborio)
1 litr vody
1 litr mléka plnotučného
3 špetky soli
70 g másla
5 celých vajec
2 x 50 g cukru moučka
pokud zvolíte švestky bude se hodit mletá skořice 1/2 lžičky
1 velký kompot švestkový nebo meruňkový
Pracovní postup:
Kompotované ovoce slijte od šťávy přes cedník. Šťávu si uchovejte.
Rýži propláchněte vodou a nechte okapat na cedníku. Dejte vařit 1 litr vody se špetkou soli, do vařící vody vsypte okapanou rýži a vařte 5 minut. Po uplynutí času rýži zceďte na cedníku. V jiném kastrolu ohřejte 1 litr mléka se špetkou soli a přidejte do něj rýži a vařte 10-15 minut až rýže změkne. Můžete vařit pod pokličkou ale mléko má tendenci utíkat z hrnce, vařte tedy na mírné teplotě.
Občas promíchejte.
Do hotové rýže vmíchejte 3/4 másla a nechte zcela vychladnout -v zimě třeba na okně :-).
Vejce rozklepněte a oddělte bílky od žloutků. Zloutky ušlehejte s 50g cukru do husté pěny a pokud použijete švestky, nyní přidejte i mletou skořici.
Bílky s třetí špetkou soli ušlehejte na polotuhý sníh. Potom přidejte zbylých 50g cukru a došlehejte do velmi tuhého sněhu.
Troubu rozehřejte na 170 C.
Do vychladlé rýže vmíchejte našlehané žloutky a následně i sníh z bílků. Pokud chcete dát nákypu sněhovou čepici rozdělte bílky na dvě části. První v míchejte do rýže a druhou ozdobte na závěr před pečením povrch nákypu.
Pokud se bojíte připečení můžete formu s nákypem péct ve vodní lázni. Ale myslím, že se Vám nic nepřipeče.
Vymažte si formu zbylým máslem a nalijte do ní 1/2 rýžové směsi. Povrch poklaďte ovocem a zalijte ho druhou polovinou rýžové směsi. Uhlaďte povrch a vložte do trouby. Pečte do zlatova cca 50 minut.
Po upečení ponechte nákyp ve formě než částečně vychladne.
Jíst ho můžete teplý, studený a politý šťávou z kompotu. Výborný je i druhý den pokud Vám tedy zbyde.
Přeji Vám Dobrou chuť a napište mi jaký pokrm máte spojený Vy se svou babičkou. 🌞
Povedl se mi. Velmi chutný.
OdpovědětVymazatMoc děkuji za zpětnou vazbu a mám radost, že se vám Rýžový nákyp povedl a že vám chutnal . Přeji vám krásný den a hodně úspěchů při vaření ❣️
Vymazat